Kielce, dnia 10 marca 2023 r.

Nr OA – 25/23

KOMUNIKAT

         Drodzy Diecezjanie!

         Z wielkim entuzjazmem i wdzięcznością Panu Bogu przyjęliśmy informację, że kardynał Karol Wojtyła został następcą św. Piotra jako Jan Paweł II. Jego wieloletnia posługa apostolska przynosiła Polakom tak wiele nadziei, która dała początek długiej drodze do wolności i niepodległości. Z daru Jego osoby skorzystał cały świat, szczególne w wymiarze duchowym, ponieważ Jan Paweł II upomniał się o godność każdego człowieka, a wyraził to w pierwszej programowej encyklice Redemptor hominis, nauczając, że człowiek jest drogą Kościoła.

         Dziś, po latach od tamtych wydarzeń, oraz kilkunastu latach od Jego śmierci, jesteśmy świadkami niewybrednych i pełnych nienawiści ataków na Jego Osobę. Lekceważy się Jego przesłanie, a jednocześnie manipuluje całym społeczeństwem, aby przyłączyło się do tych ataków nienawiści. Dla nas wiernych i Pasterzy Kościoła katolickiego jest rzeczą obrzydliwą być świadkiem takich zachowań. W tej sytuacji nie tyle ważnym jest pytanie, kto to robi, ile, dlaczego tak robi.

         W klimacie takich zachowań zapraszam wiernych i pasterzy Kościoła Kieleckiego, aby modlili się za prześladowców św. Jana Pawła II. Jednocześnie łącząc się solidarnie z „Oświadczeniem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z publikacjami dotyczącymi Metropolity Krakowskiego Kard. Karola Wojtyły”, proszę o odczytanie Jego tekstu we wszystkich kościołach i kaplicach naszej diecezji w niedzielę 12 marca 2023 r.

                          Wasz Biskup

                       † Jan Piotrowski

 

 

Odbyła się wigilia dla osób samotnych i potrzebujących.Obyło się łamanie opłatkiem, życzenia oraz wieczerza wigilijna, wspólny śpiew kolęd. Na zakończenie potrzebujący  otrzymali otrzymali paczki świąteczne. Wieczerza wigilijna i paczki zostały przygotowane dzięki ofiarności Parafian przez Parafialny Zespół Caritas.

IMG 20221220 WA0000a

IMG 20221220 WA0001a

 

 

Terminy wizyty duszpasterskiej

 

28 grudnia (środa) od 15.00– ul. Wydryńska– (2 ks.)

 1. Napękowska – (1 ks.)
 2. Niestachowska - ( 1 ks.)

29 grudnia (czwartek) od 15.00 – ul. Sandomierska ( bez bloków) –(2 ks.)

 1. Głogowa –( 1 ks.)
 2. Szczecińska ( bez bloków) – (1 ks.)

30 grudnia (piątek) od 15.00 – ul. Pomorska ( bez bloków) – (2 ks.)

 1. Mąchocka ( 2 ks.)

Dalszy porządek podamy w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

REKOLEKCJE /terminy nauk/

 

 

 

 

Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

wobec działań Jana Pawła II

odnoszączch się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich.

Spotkanie Seniorów – SZANUJ ŻYWNOŚĆ

W dniu 27 października w naszej wspólnocie odbyło się spotkanie dla seniorów. Celem spotkania była aktywizacja osób starszych oraz integracja seniorów. W trakcie spotkanie odbyły się warsztaty kulinarne połączone z prezentacja multimedialną poświecone nie marnowaniu żywności i dobrego wykorzystanie wszelkich produktów.

Obyło się również spotkanie z dietetykiem, który podzielił się wiadomościami na temat dobrych nawyków żywieniowych szczególnie osób starszych.

Spotkanie integracyjne zakończyło się wspólnym biesiadowaniem.

DSC03603a

Zaproszenie

na odpust i nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

Kielce, dnia 29 kwietnia 2022 r.

 Komunikat Biskupa Kieleckiego

przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny, Matki Łaski Bożej, Patronki Kielc

Drodzy Kielczanie,

zbliża się Uroczystość NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY ŁASKAWEJ - PATRONKI miasta Kielce. Serdecznie zapraszam duszpasterzy wraz z wiernymi, szczególnie należącymi do grup maryjnych i czcicielami Matki Bożej - na uroczystości, które odbędą się w sobotę - 7 maja w bazylice katedralnej w Kielcach. O godz. 19.00 będzie sprawowana Msza święta, a następnie udamy się w procesji różańcowej ulicami Kielc i zawierzymy nasze miasto i jego mieszkańców naszej Patronce. Uroczystościom będzie przewodniczył i homilię wygłosi Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta.

Wszystkich mieszkańców naszego miasta polecam opiece Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Z darem Pasterskiego Błogosławieństwa

    Wasz Biskup

  † Jan Piotrowski

        Kielce, dnia 29 kwietnia 2022 r.

 Komunikat Biskupa Kieleckiego na XIV Tydzień Biblijny

Drodzy Diecezjanie,

przeżywając XIV Ogólnopolski Tydzień Biblijny, którego tematem są słowa „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”, wczytujemy się w dar objawienia słowa Bożego, które zawsze zwiastuje wiosnę duchowej odnowy.

Niech słowo Boże pomaga nam odkrywać prawdę, że Bóg jest miłością, która objawia się w Jezusie Chrystusie, naszym Panu i Odkupicielu.

Z darem Pasterskiego Błogosławieństwa

    Wasz Biskup

   † Jan Piotrowski

https://e-religijne.pl/pl/p/Pismo-Swiete-Starego-i-Nowego-Testamentu-z-komentarzami-Edycja-sw.-Pawla/12

ihs

Msza święta z okazji I Rocznicy Komunii Świętej

15 maja 2022 r o godz 12:00

 

W niedzielę 24 kwietnia Parafialny Żespół Caritas spotkał się na spotkaniu integracyjnym.

Na spotknaniu dzielono się informacjami o pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz rozmawiano między innymi o Święcie Miłosierdzia.

DSC02897a  DSC02898a

 

25 marca o godz 17:00 ks. proboszcz - Prałat Grzegorz Pałys  dokonał aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Podobne nabożeństwa odbywały się we wszystkich kościołach w Polsce i na świecie.

0246a  0301a

0351a  0455a

 

Nr OA 24/22                 Kielce, dnia 15 lutego 2022 r.

Drodzy Diecezjanie

Braci i Siostry, Bracia Kapłani i Drogie osoby życia konsekrowanego,

Pan Jezus powiedział do swych uczniów: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Mt 9, 37-38).

Mając na uwadze nieustanną potrzebę i troskę o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie oraz znaczenie modlitwy w intencji kapłanów zapraszam Was wszystkich do włączenia się i zaangażowania w ogólnopolską inicjatywę modlitwy w intencji nowych, świętych powołań kapłańskich.

W dniu 12 marca br. przypada 400. rocznica święceń kapłańskich św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Właśnie z tej okazji, odpowiadając na zaproszenie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, pragnę zaprosić i zachęcić nas wszystkich do podjęcia nowenny do Św. Andrzeja Boboli w intencji powołań, która rozpocznie się w dniu 3 marca br., a zakończy w przededniu rocznicy święceń św. Andrzeja, tj. 11 marca br.

Wszystkim podejmującym modlitwę o nowe powołania oraz za kapłanów z serca udzielam Pasterskiego Błogosławieństwa

Wasz Biskup

                  † Jan Piotrowski

 

W niedzielę /30.01.2022/  gościliśmy polsko - ukraiński zespół „SOLOWEJ”, który pomaga w organizacji pomocy dla Domów dziecka i biednych rodzin z okolic Tarnopola.

100a

 

  101b 

 103b  104b

 

 

Drodzy Diecezjanie,

głoszone Słowo Boże zawsze zwiastuje wiosnę duchowej odnowy. Po raz kolejny Kościół w Polsce będzie przeżywać Niedzielę Słowa Bożego, która ma nam pomóc w przyjmowaniu tego Bożego daru do naszego życia i w kształtowaniu nim naszych postaw chrześcijańskich.

Zachęcam więc, abyśmy w niedzielę, 23 stycznia, sięgnęli po lekturę Pisma Świętego, która pozwoli nam na duchowe ubogacenie naszej codzienności. Niech też przez kolejne niedziele i dni powszednie roku czytanie Pisma Świętego stanie się naszym dobrym zwyczajem, bowiem „nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4,4).                                                                                                       

Z darem pasterskiego Błogosławieństwa

 † Jan Piotrowski

  BISKUP KIELECKI

 

 

Godzina Łaski
8 grudnia od 12.00 do 13.00

      Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 r., pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech powiedziała:

 "Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata.

 •     Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała.
 •     Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską  Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga.
 •     Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich.
 •     Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona.
 •     Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny łaski.
 •     Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu".

 Jak odprawić Godzinę Łaski?

     To szczególna godzina i dobrze będzie, jeśli zdołasz wykorzystać ją całą. Im więcej czasu spędzisz z Maryją, tym więcej łask spłynie na ciebie i tych, których nosisz w sercu. Dlatego postaraj się oddać Niepokalanej całą świętą godzinę. Jeżeli to niemożliwe, przybliż się do Jej Niepokalanego Serca na tyle czasu, na ile cię stać. Każda chwila, którą spędzisz przytulony do obietnicy Matki Bożej, okaże się bezcenna!

     Zacznij od przypomnienia sobie obietnic Matki Najświętszej.

     "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego".

     Skup się na modlitwie i zapytaj siebie: "Co obiecuje mi Matka Najświętsza?". Ona zapewnia, że Godzina Łaski "zaowocuje wieloma nawróceniami".

     Proś o łaskę nawrócenia dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

     "Serca zatwardziałe i zimne jak ten marmur zostaną dotknięte Bożą łaską i staną się wiernymi czcicielami naszego Pana, i będą Go szczerze miłować (...)".

     Proś o tę łaskę dla siebie i najbliższych.

     "Przez to nabożeństwo uzyskacie wiele łask duchowych i cielesnych".

     Nie bój się prosić o łaski - nawet największe!

     "Nasz Pan, mój Boski Syn, Jezus, ześle swe przeobfite Miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą stale modlić się za swych grzesznych braci (...)".

     Proś o łaskę nawrócenia dla grzeszników.

     "Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę".

     A teraz podziękuj za tę łaskę, którą ci dziś Matka Najświętsza gwarantuje!

     W tym momencie możesz zacząć rozmawiać z Maryją modlitwami, które są najbliższe twemu sercu. Odmów Różaniec, przeplatając go aktami miłości (Boże, choć Cię nie pojmuję...) i żalu za grzechy (Ach, żałuję za me złości...). Wyznaj swą wiarę w Boga (Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego), wychwalaj Jego dobroć (Chwała na wysokości Bogu), oddaj się Maryi pod opiekę (Cały jestem Twój, o Maryjo). To słowa szczególnie miłe Maryi. One otworzą dla ciebie Jej Serce, ciebie zaś niech otworzą na Jej dary.

akomunikat

Komunikat Ks. Biskupa pdf

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

W przeddzień rozpoczynającego się Tygodnia Misyjnego Biskup Kielecki Jan Piotrowski wygłosił swoją katechezę na antenie Radia Maryja. – Kościół z natury jest misyjny – mówił Pasterz naszej diecezji.

– Ta refleksja ma obudzić świadomość tożsamości chrześcijańskiej. Wiara, jaką zostaliśmy obdarowani, jest darem dla wszystkich. Tą przestrzenią dzielenia się wiarą jest Kościół, który z natury jest misyjny. Nie może więc nie głosić Ewangelii. Takie jest chrześcijańskie powołanie. Warto powrócić do Kościoła w Polsce, jego tradycji misyjnych, obecności Papieskich Dzieł Misyjnych, będących „długą ręką Ojca Świętego”, pomagającą krajom misyjnym. To uniwersalizm wiary, która nie zamyka się w getcie naszych upodobań, ale się tak daleko jak się spojrzenie naszej wiary. Miłość zawsze jest dynamiczna i pobudza nas, by dzielić się nadzieją – tłumaczył biskup kielecki.

tekst za: em.kielce.pl

Biskup Kielecki Jan Piotrowski zaprasza wszystkich wiernych, kapłanów i osoby życia konsekrowanego na uroczyste zakończenie Jubileuszu 850-lecia istnienia Katedry, któremu będzie przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Uroczystość odbędzie się w sobotę, 2 października o godz 12.00.

Gloria Dominia

Nr OA – 82/21                                Kielce, dnia 10 lipca 2021 r.

Drodzy Diecezjanie!

            Troska o zdrowie obywateli jest obowiązkiem państwa. Odpowiadając na prośbę Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 9 lipca br., który podjął działania i zorganizował akcję Zaszczep się w wakacje, zachęcam Czcigodnych księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich naszej diecezji, szanując wolność wyboru każdej osoby, aby skorzystać z tych możliwości, jakie daje w tym zakresie propozycja Wojewody Świętokrzyskiego.

                   Z darem modlitwy i pasterskiego błogosławieństwa

          Wasz biskup

       † Jan Piotrowski

Kielce, dnia 25 czerwca 2021 r.

Nr OA – 70/21

 

Drodzy Diecezjanie!

Kilka dni temu gwałtowna burza wyrządziła wiele szkód mieszkańcom części Województwa Małopolskiego i Świętokrzyskiego. Wiele rodzin poniosło znaczne straty materialne. Wierni ci liczą na akt solidarności z naszej strony.

Ewangeliczna zasada „jeden drugiego brzemiona noście” (Ga 6,2), mimo naszych niedostatków, zachęca nas, aby podjąć wyzwanie solidarności z poszkodowanymi.

Zatem zwracam się z serdeczną prośbą do Czcigodnych Księży Proboszczów oraz wszystkich wiernych diecezji kieleckiej: w niedzielę 27 czerwca lub w niedzielę 4 lipca 2021 r. podczas każdej Mszy Świętej we wszystkich parafiach módlmy się za poszkodowanych, a przed kościołami zorganizujmy zbiórkę datków dla nich.

Uprzejmie proszę, aby zebrane środki wpłacić na konto Diecezji Kieleckiej: 59 1240 1372 1111 0000 1249 1269, z dopiskiem POMOC, albo do kasy kurialnej.

Ufam, że dzięki wspólnemu wysiłkowi zdołamy wesprzeć naszych braci i siostry, którzy znaleźli się w potrzebie.

           Wszystkim wiernym z serca błogosławię

   Wasz Biskup    

† Jan Piotrowski

 Spowiedź

w dni powszednie - rano na porannych mszach św.

                             - po południu w godz 17.30 - 18.00 /przed wieczorną mszą św/.

 

 W kościele może przebywać  -1 os na 15 m2,                         możemy uczestniczyć również na zewnątrz,

Obowiązkowo zasłaniamy usta i nos, oraz zachowujemy dystans  - 1.5 m –(nie dotyczy osób mieszkających razem)

Prosimy o zajmowanie bezpiecznych miejsc w kościele, kaplicach oraz na zewnątrz, gdzie są wystawione ławki.


plakat Niedziela Laudato SiaW naszej wspólnocie będziemy przeżywać niedzielę ekologiczną, aby pogłębić encyklikę papieża Franciszka o ochronie przyrody Laudato si.  Nasza Parafia uczestniczy w programie zbierania wody deszczowej i wykorzystywania jej do podlewania. Również w tym dniu w ramach akcji Pola Nadziei wolontariusze po Mszach będą zbierać datki na potrzeby kieleckiego hospicjum.

W naszej diecezji Kieleckiej trwa peregrynacja obrazu Św. Józefa Opiekuna Rodziny pod hasłem: „Święty Józefie, po drogach życia nas prowadź”.  W naszej  Parafii peregrynacja rozpocznie się w najbliższą sobotę 15 maja i potrwa do 22 maja. W sobotę o godz. 18:00 uroczyste wprowadzenie i przywitanie obrazu św. Józefa. Porządek nawiedzenia będzie następujący 

- codziennie w dni powszednie po Mszy św. godz. 7.30 modlitwa różańcowa z rozważaniami.

-  O godz. 18.00 Msza św. z  nabożeństwem  majowym i  z modlitwą do Św. Józefa,

-  o  godz. 20.30 modlitewne czuwanie zakończone Apelem Jasnogórskim o 21.00.

 W  najbliższą niedzielę 16 maja po każdej Mszy św. akt zawierzenia wszystkich rodzin Parafii pod opiekę św. Józefa.